ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ

Ana Sayfa / ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ

Murat AYDIN

Belediye Başkanı

Kıymetli misafirlerimiz,

İnsanlık tarihine topyekun bir nazar ile baktığımızda, bir varoluş mücadelesi hikayesi okumaktayız. İnsanın doğaya, insanın insana, iyinin kötüye karşı olan mücadelesi, hep bu minval üzerinde seyretmiştir. Bu varoluş mücadelesi, dünyanın farklı zaman ve coğrafyalarında, farklı suretlerde belirginleşerek tarihin kaynaklarında kendine yer bulmuştur. Bugün ise, kadim dünyanın fertlerin dünyalarına bölündüğü modern zamanlardayız. Bu zamanın var olma biçimi, anlamak ve anlam üretmek çizgisi üzerinde şekillenmektedir. Böylece, “anlatıyorum, öyleyse varım” demekle, yeni dünyada var olmanın kaçınılmaz ve en isabetli şartını sahiplenmiş oluyoruz.

Zeytinburnu Belediyesi olarak anlam dünyasına hizmet etmenin, dünyanın yeni seyrinde çok mühim bir yere sahip olduğunun farkındayız. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali de üçüncü senesine girerken, bu anlam hizmetinin ne kadar etkili bir parçası olduğunu kanıtlamış vaziyettedir. Hem kendi bağrımızdan çıkan öykünün taşıyıcıları, hem de dünyanın öyküsüne elçilik eden misafirlerimiz ile anlamanın ve anlatmanın ayrıcalıklı dünyasında kendimize sağlam bir yer edinmiş durumdayız. Bu vesileyle, 3. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’ne katılarak bizleri onurlandıran sanatçılarımıza ve festivalde emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyor; bu önemli kültür hamlesinin daha nice seneler devam etmesini diliyorum.

 

Dear Art lovers,

Since the very rst man on the earth, we, as human beings, have been contemplating, remembering and living through narrating and building ourselves by stories. We also give meaning to our existence on the earth by narrating. And this is the probable reason all ancient texts and holy books conveyed their messages via this same method. Then, we can argue that we should give our ears for written and oral stories of past and present along us to understand the whole humanity and each other.

As Zeytinburnu Municipality members, we are aware of the fact that we need books and literature for a genuine communication and bridges between people. Thus, Zeytinburnu International Short Story Festival has become an organization for which I and my friends wait in excitement and work with heart and soul. I feel very happy that storytellers from Turkey and all around the world will be here with their short stories which richen and deepen our lives and I thank sincerely our participant artists honoring us and all my fellows who made great effort within this process.