Svetlana Zuchova

Hikayeleri daha önce Rak, Romboid, Vlna, OS ve de haftalık Slovo gibi dergilerde yayımlanmıştır. Yıllık kısa hikâye yarışması olan Poviedka'da iki defa ödül almıştır (2001 ve 2005'te) ve yazıları bu yarışmanın antolojilerinde yer almıştır.

Svetlana Zuchova

1976 yılında doğan Svetlana Zuchová, Vienno Üniversitesinde psikoloji ve Bratislava Comenius Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimi almıştır. Prag'daki bir psikiyatri kliniğinde çalışmaktadır. Hikayeleri daha önce Rak, Romboid, Vlna, OS ve de haftalık Slovo gibi dergilerde yayımlanmıştır. Yıllık kısa hikâye yarışması olan Poviedka'da iki defa ödül almıştır (2001 ve 2005'te) ve yazıları bu yarışmanın antolojilerinde yer almıştır. İlk kitabı hikâye derlemesi olan Dulce de Leche (2003)'dir ve bu kitapla Ivan Krasko Ödülü'nü kazanmıştır. Daha sonra chamber novella olan Yesim (2006) gelmiştir, bu roman Avusturya'daki göçmen Türklerin çevresinde geçer ve ana karakteri olan genç bir kadının, Yesim'in, hayatına dair önemli olaylar ve durumlar üstüne şiirsel anlatımlı monologlarına dayalıdır. Yazar, Zlodeji a svedkovia (Thieves and Witnesses, 2011) adlı romanında da memleketinden uzakta yaşayan insan psikolojisine olan ilgisi devam etmiştir, bunun yanı sıra göçmen toplulukları içindeki ilişkileri de incelemiştir. Üçüncü romanı Obrazy zo zivota M. (Scenes from the Life of M., 2013) anlatıcı ve ana karakteri Marisia ile önceki romana bağlantılıdır. Bu üç romanın her biri en önemli Slovak edebi yarışması olan Anasoft Litera'nın finalinde yer almışlardır (2007, 2012 ve 2014'te). Zuchová ayrıca İngilizce ve Almanca'dan kurgusal olan ve olmayan çeviriler yapmaktadır, çevirdiklerinin arasında Michel Faber, Sarah Kane, Sophie Kinsella ve Sabine Thiesler'ın eserleri de yer alır.

Svetlana Žuchová, born in 1976, studied psychology at Vienna University and medicine at the Medical Faculty of Comenius University in Bratislava. She works at a psychiatric clinic in Prague. Her stories have been published in journals including Dotyky, Rak, Romboid, Vlna, OS and the weekly Slovo. Twice she was awarded prizes at the annual short story competition Poviedka (in 2001 and 2005) and her texts appeared in anthologies of works from this competition. Her first book was the story collection Dulce de leche (2003), for which she received the Ivan Krasko Prize. Next came the chamber novella Yesim (2006), set in the milieu of Turkish emigrants in Austria and based on the poetical narrative monologue of the principal character, the young woman Yesim, about the key events and circumstances of her life. In the novel Zlodeji a svedkovia (Thieves and Witnesses, 2011), the author continued to pursue her interest in the psychology of a person living away from home, and also explored relationships within immigrant communities. Her third novel, linked with its predecessor by the narrator and main character Marisia, is Obrazy zo života M. (Scenes from the Life of M., 2013). All three novels were included in the final of the most important Slovak literary competition Anasoft Litera (2007, 2012 and 2014). Žuchová also translates fiction and non-fiction from English and German, including works by Michel Faber, Sarah Kane, Sophie Kinsella and Sabine Thiesler.