Sadık Yalsızuçanlar

1980 yılından beri öyküler, denemeler, masallar, romanlar, araştırma ve inceleme yazıları, senaryolar ve köşe yazıları yazmaktadır. "Elif Gibi Yapayalnızım" isimli öyküsüyle Köprü Öykü Ödülü'nü kazandı

Sadık Yalsızuçanlar

1962 yılında Malatya'da doğdu. Aynı şehirde ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Dörtyol Deneme Lisesini bitirdi. 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Türkoloji Bölümünden mezun oldu. Bir süre öğretmen ve yayımcı olarak çalıştıktan sonra TRT'de prodüktör olarak çalışmaya başladı ve kariyerini bu yönde ilerletti. Ana isimli ilk öyküsü Yeni Asya gazetesinin kültür ve sanat sayfasında yayımlandı. 1980 yılından beri öyküler, denemeler, masallar, romanlar, araştırma ve inceleme yazıları, senaryolar ve köşe yazıları yazmaktadır. "Elif Gibi Yapayalnızım" isimli öyküsüyle Köprü Öykü Ödülü'nü kazandı. 1986 yılında Şehirleri Süsleyen Yolcu kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin Yılın Hikayecisi ödülünü aldı. 

Sadık Yalsızuçanlar was born in 1962 in Malatya. After completing his elementary and secondary education in the same city, he finished Dörtyol Deneme High School. He studied at the Faculty of Social and Administrative Sciences Department of Turcology at Hacettepe University and received his degree in 1983. He worked as a teacher and a publisher for some time until he began to work for TRT, the Turkish Radio and Television Company, as a producer, and he has maintained his career in this area up to the present day. His first short story titled Mother was published on the culture and arts page of the daily Yeni Asya newspaper. Since 1980, he has been writing short stories, essays, tales, novels, research & study works, film scripts, and newspaper articles.