Raquel Martinez

İlk iki romanı çok takdir gördü. Sombras de Unicorn (Ünikorn’un Gölgeleri) 2010’a Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü aldı ve yedi Avrupa diline çevrildi. Önceki kitabı da (Del color de la lava) Premio de Ciudad de Mostoles ödülünü kazandı.

Raquel Martinez

1973’te La Mancha’nın Albacete bölgesinde doğdu. Madrid Complutense Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri doktorası yaptı. Sussex Üniversitesi’nin Modern ve Çağdaş Edebiyat, Kültür ve Düşünce bölümünde yüksek lisans yaptı. İlk iki romanı çok takdir gördü. Sombras de Unicorn (Ünikorn’un Gölgeleri) 2010’a Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü aldı ve yedi Avrupa diline çevrildi. Önceki kitabı da (Del color de la lava) Premio de Ciudad de Mostoles ödülünü kazandı. Bunyan sonra, iki roman daha tamamladı. Los hues de la memorial (Hafızanın Çukuru) ve Cenizas de ombu (Ombu’nun Külleri) kitapları yayımlanmayı bekliyor. Şu an Madrid’de yaşıyor ve kısa hikayelerden oluşan kitabını yazıp işbirliği ve kalkınma alanında çalışıyor. Bundan önce, Uruguay ve Meksika’da yaşadı ve pek çok Latin Amerika ülkesi gezdi.

Raquel Martínez-Gómez (1973) was born in La Mancha, in Albacete province. She has a PhD in Communications Sciences from the Complutense University of Madrid (International Relations) and an MA in Modern and Contemporary Literature, Culture and Thought from the University of Sussex, UK. Her first two novels have received a lot of recognition. Sombras de Unicornio (Shadows of Unicorn) won the European Union Prize for Literature (2010) and was translated into seven European languages. The previous one (Del color de la lava) won the Premio de Ciudad de Móstoles. After that, she finished two more novels: Los huecos de la memoria (The Hollow of Memory) and Cenizas de ombú (Ashes of Ombu), both waiting for publisher. Currently she is living in Madrid, where she is finishing a book of short stories and working in the field of co-operation and development. Prior to this, she lived in Montevideo (Uruguay) and Mexico and traveled throughout most of the countries of Latin America.