Osman Koca

Başta Yedi İklim, Hece Öykü, Türk Edebiyatı ve Dergah olmak üzere birçok kültür, sanat ve edebiyat dergisinde öykü ve incelemeleri yayınlandı. “Hayata Dair” isimli hikayesiyle 2003 yılı Orhan Kemal Öykü Ödülüne layık görüldü.

Osman Koca

1975, İstanbul. Öykü ve roman yazarı. MEB’de öğretmenlik yaptı. Başta Yedi İklim, Hece Öykü, Türk Edebiyatı ve Dergah olmak üzere birçok kültür, sanat ve edebiyat dergisinde öykü ve incelemeleri yayınlandı. “Hayata Dair” isimli hikayesiyle 2003 yılı Orhan Kemal Öykü Ödülüne layık görüldü. Yine aynı yıl “Kral Suban” adlı eseriyle Beyan Yayınları Romancı/2003/İlk Romanlar ödülünü kazandı. Doğu ve Türk klasikleri üzerine ondan fazla çeviri ve transkript ürünü hazırladı. Hikâye sanatı, kuramı ve felsefesi hakkında derinlikli makaleler kaleme aldı.

1975, İstanbul. He writes short stories and novels. He worked as teacher. His short stories and reviews were published in Yedi İklim, Hece Öykü, Türk Edebiyatı and Dergâh. He was given Orhan Kemal Short Story Award with “Hayata Dair” (As to Life) in 2003. And also was given Beyan Publishing/ First Novels Award with “Kral Suban” (King Suban). He made translations and transcription on classical works of East and Turks. He wrote articles about story-telling, art-theory and philosophy.