Mohammed El Bali

Mohamed El-Baaly yayıncı, yazar ve kültür aktivistidir. 1976 yılında Kahire'de doğdu, 1998 yılında Kahire Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

Mohammed El Bali

Mohamed El-Baaly yayıncı, yazar ve kültür aktivistidir. 1976 yılında Kahire'de doğdu, 1998 yılında Kahire Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Kahire, Dubai ve Abu Dhabi'de 12 yıldan fazla bir süre gazeteci olarak çalıştı. O zamandan bu yana Arap Gazeteleri ve web sitelerinde yazılar yazmaktadır. Mohamed El-Baaly ilk kısa öyküsünü 1994'te yayınlamıştır, o zamandan beri edebi Arap Dergisinde yazmaya ve yayınlamaya devam etmektedir, ilk romanını 2018'de yayınlamayı planlamaktadır.

El-Baaly, 2009 yılında diğer ortakları ile birlikte Sefsafa Yayınevini kurmuştur ve ortakları ayrıldıktan sonra da çalışmaya devam etmektedir. O tarihten bu yana Sefsafa 180'den fazla eser yayınlamıştır ve Mısır'ın en aktif küçük yayınevlerinden biridir.

Mohamed El-Baaly, başından beri Arap Baharı'nda yer aldı ve bölgedeki değişim hareketi konusunda kararlıydı. Ayrıca uluslararası kitap fuarlarına ve 2012 ve 2014 Frankfurt Kitap Fuarı Davet Programı, 2012 Genç Yayıncılar Almanya Ziyaret Programı,  Kurmaca Olmayan Yayıncılar Paris'e Profesyonel Seyahat 2013, Sharjah Kitap Fuarı Profesyonel Programı 2014, 2015 Cape Town'da Kültürel Girişimcilik Kursu gibi uluslararası programlara ve yayıncılar için birkaç eğitim atölyesine katıldı.

2014'ten itibaren Sefsafa Egypt Comix Week (Mısır Karikatür Haftası) markası altında Mısır'da bir çizgi roman festivali başlatmıştı, o zamandan beri Sefsafa festivalin üç kez  organize etti.

Şubat 2015'te Sefsafa Kültür ve Yayıncılık, Kahire Edebiyat Festivali'nin ilkini düzenledi. Festival o zamandan beri devam etmektedir. Mohamed El-Baaly, festivalin kurulmasında büyük bir rol oynamıştır ve festival direktörüdür.

Festivalin ilkine Nobel Ödülü sahibi "Orhan Pamuk" da dâhil olmak üzere 13 ülkeden yazarlar katıldı, festival şimdi dört yaşında ancak 2018'de Festival, Kanada, Almanya ve ABD de dâhil olmak üzere 15 ülkeden katılımcılara ev sahipliği yaptı. Ayrıca, Mohamed El-Baaly, 2014, 2015 ve 2018 yıllarında LIPTROM ve KFW ile işbirliği ile Goethe Enstitüsü tarafından Kahire'de düzenlenen gençler için kısa öykü yarışmasının jürisinde yer aldı.

Frankfurt Kitap Fuarı 2014'te, 9 Ekim 2014 Perşembe günü "Müslüman Dünyasında Demokratik Geçiş: Endonezya ve Mısır" başlıklı bir Panel Tartışmasında konuşma yaptı.

Mohamed, Mısırlı araştırmacı Hend Magdi ile evli. İkisi de Kahire’de yaşıyor.