Haşim Hüsrevşahi

1974 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İran, Almanya, Kanada ve Amerika’da tıp eğitimine devam etti.

Haşim Hüsrevşahi

1950 yılında Tebriz, İran’da doğdu. İran Azerbaycanı kökenli yazar, şair, aktivist ve çevirmen, ilk eğitimini Tebriz’de, lise eğitimini Tahran’da bitirdi. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İran, Almanya, Kanada ve Amerika’da tıp eğitimine devam etti. 1990 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti. Ontario Azerbaycan Kültür Merkezi ve Kanadalı-İranlı Yazarlar Birliği kurucu üyesidir. Fikir ve ifade özgürlüğü aktivisti ve insan hakları savunucusu olarak uzun yıllar bu yolda mücadele vermiştir. Azerice, Farsça ve Türkçe şiir, kısa öykü ve denemelerinin yanı sıra onlarca çeviri, şiir ve öyküleri başta Türkiye olmak üzere birçok ilkede yayımlanmıştır. Komşu Aç Kapıyı Uluslararası Edebiyat Şenliği‘nin fikir babası ve bu şenliğin düzenleme komitesi başkanıdır.  PEN Türkiye, Türk Tabipler Birliği ve Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği, yurtiçinde ve yurtdışında birçok bilimsel derginin editör grubu, yazı ve danışmanlar kurulu üyesidir. Bozok Üniversitesi’nde Çocuk Hastalıklarında öğretim üyesi ve AD Başkanı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurul üyesi olarak görev yapmıştır. Halen özel bir hastanede mesleğini icra etmektedir. Bahar, Laçın ve Ali adlı üç çocuk babasıdır.

Şiir-Roman-İnceleme

1.         H. Hüsrevşahi Azalya, Roman, Arkadaş Yayınevi. 2011.

2.         H. Hüsrevşahi, Rıza Beraheni ve Saba Kırer. Yazarın Gölgesi: Sadık Hidayet; Kadın ve Ölüm. İnceleme. İstanbul: Kavis Yayınları, 2011

3.         H. Hüsrevşahi. Ölümü Gözlerinden Gördüm, Roman, Arkadaş Yayınevi. 2010,

4.         H. Hüsrevşahi. Dil Tutulmalarım, Şiir, Kanguru Yayınları, 2010,

5.         H. Hüsrevşahi. Dil Açmalarım, Şiir, Kanguru Yayınları, 2010,

6.         H. Hüsrevşahi. Seni Unutmayı Öğret Bana, Şiir, Totem Yayınları, 2016