Faruk Sehic

Faruk Šehić, 1970 yılında Bihać, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nde doğdu. 1992 yılında çıkan savaşa kadar Zagreb'te veterinerlik okudu. Savaş zamanı, 22 yaşındayken, Bosna-Hersek ordusuna katıldı ve 130 kişilik birliği yönetti. Savaştan sonra edebiyat okudu ve kendi eserlerini yazmaya başladı.

Faruk Sehic

Faruk Šehić, 1970 yılında Bihać, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nde doğdu. 1992 yılında çıkan savaşa kadar Zagreb'te veterinerlik okudu. Savaş zamanı, 22 yaşındayken, Bosna-Hersek ordusuna katıldı ve 130 kişilik birliği yönetti. Savaştan sonra edebiyat okudu ve kendi eserlerini yazmaya başladı. İkinci kitabı “Cephanelik” (Hit Depot, 2003) bir şiir kitabı olmasına rağmen Bosna'da bestseller oldu. Bu kitabında savaş sonrası soyutlanmış yaşam gibi sonraki eserlerinin konusu olacak birçok konudan bahsetti. Şiirleri savaş bölgesindeki (ve dünyadaki) kapitalist yaşam hissini, Saraybosna ve Bosna'nın savaş sonrası ölü kalıntıları içindeki umutsuz yaşam hissiyle harmanlayarak anlatıyor. Šehić, eleştirmenler tarafından 1970'lerde Yugoslavya'da doğmuş “yaralı yazarlar jenerasyonu”nun lideri olarak görüldü ve kitapları tüm bölgeden okurlar edinerek kült statüsüne erişti. Öykü derlemesi 'Baskı Altında' (Pod pritiskom, 2004) Zoro Verlag ödülünü aldı. İlk romanı 'Durgun Akardı Una' (Knjiga o Uni, 2011) Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ ve Hırvatistan'da 2011'de yayımlanmış en iyi roman seçilerek Meša Selimović ödülünü ve 2013'te Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü'nü aldı. Bir şiir derlemesi olan en son kitabı “Nehirlerim” (Moje rijeke, Buybook, 2014), Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ ve Hırvatistan'da 2014 yılında yayımlanmış en iyi şiir kitabı seçilerek Risto Ratković ödülünü ve Bosna-Hersek Yazarlar Birliği'nin yıllık ödülünü kazandı. Yazarın kitapları Fransızca, Almanca, İngilizce, Bulgarca, Makedonca, Lehçe, Slovence ve Macarca dillerine çevrildi. Šehić Saraybosna'da yaşamakta ve saygın bir siyaset dergisi olan “BH Dani”de köşe yazarı ve gazeteci olarak çalışmaktadır.

Faruk Šehić was born in 1970 in Bihać, in the Socialist Federal Republic of Yugoslavia. Until the outbreak of war in 1992, he studied veterinary medicine in Zagreb. However, the then 22-year-old joined the Army of Bosnia and Herzegovina, in which he led a unit of 130 men. After the war he studied literature and has gone on to create his own literary works. His second book ‘Hit depot’ (2003) was the absolutely literary bestseller in Bosnia despite that was a poetry book. In this book he made a sketches of a several main topic of his later works such as postwar life on the edge of society. His poems are about local (and global) feeling of capitalistic way of life mixed with desperate postwar life in ruins, remains of dead society in Sarajevo and Bosnia. Literary critics have hailed Šehić as the leader of the ‘mangled generation’ of writers born in 1970s Yugoslavia, and his books have achieved cult status with readers across the whole region. His collection of short stories ‘Under Pressure’ (Pod pritiskom, 2004) was awarded the Zoro Verlag Prize. His debut novel ‘Quiet Flows the Una’ (Knjiga o Uni, 2011) received the Meša Selimović prize for the best novel published in Serbia, Bosnia and Herzegovina, Montenegro and Croatia in 2011 and the EU Prize for Literature in 2013. His most recent book is a collection of poetry entitled ‘My Rivers’ (Moje rijeke, Buybook, 2014) for whom he received Risto Ratković Award for the best poetry book in Serbia, Bosnia and Herzegovina, Montenegro and Croatia in 2014, and Annual award from Association of Writers of Bosnia and Herzegovina. His books are translated into french, german, english, bulgarian, macedonian, polish, slovenian and hungarian language. Šehić lives in Sarajevo and works as a columnist and journalist in respected political magazine ‘BH Dani’.