Andre Blatnik

Ljubljana Üniversitesi’nde Yayın Çalışmaları bölümünde Doçent olup, Slovenya’nın ana yayınevlerinden birinde bir 'modern klasikler' kitap dizisinin editörlüğünü yapmıştır.

Andre Blatnik

Andrej Blatnik (1963, Ljubljana, Slovenya) Karşılaştırmalı Edebiyat ve Kültür Sosyolojisi okumuş ve İletişim Çalışmalarında doktora derecesini almıştır.

Ljubljana Üniversitesi’nde Yayın Çalışmaları bölümünde Doçent olup, Slovenya’nın ana yayınevlerinden birinde bir 'modern klasikler' kitap dizisinin editörlüğünü yapmış ve 2008 ile 2015 yılları arasında Vilenica Orta Avrupa Edebiyat Ödüllerinde jüri başkanı olarak görev yapmıştır.

Üç roman, Plamenice in solze (Meşaleler ve Gözyaşları, 1987), Tao ljubezni (Aşka Daha Yakın, 1996) ve Spremeni me (Beni değiştir, 2008), beş kısa öykü derlemesi, Šopki za Adama venijo (Adam Fade için çiçek buketleri, 1983), Biografije brezimenih (İsimsizlerin biyografileri,1989), Menjave kož (Deri değişimleri 1990), Zakon želje (Arzu Yasası, 2000) ve Saj razumeš? (Anlıyorsun Değil Mi? 2009), teorik iki kitabı (bunlardan biri olan Paper Labyrinths, 1994, Amerikan üstkurmacasına ve diğeri Neon Seals, 2005, dijital çağdaki edebiyata atfedilmiştir. ve Hırvatistan ve Makedonya'da da yayınlanan bir Pisanje kratke zgodbe (Öykü Nasıl Yapılır) kitabı bir teorik kitabı daha vardır. Sylvia Plath'ın The Bell Jar ve Paul Bowles'ın Sheltering Sky’ını da içinde bulunduran birçok kitabı İngilizce'den tercüme etmiştir.

Andrej Blatnik, bazı önemli edebiyat ödülleri kazanmıştır. Ljubljana kenti ödülü (Zlata ptica), genç sanatçılar için en yüksek ödül, Sloven ulusal devlet ödülü, (Prešeren) ve 2016’da Rus en iyi Slav Öykü Ödülü (Premje Jugda) bunlar arasındadır.

Hikâyeleri, otuzdan fazla dile tercüme edilmiş ve edebi dergilerde ve Best European Fiction 2010 (En İyi Avrupa Kurmacası 2010), (Dalkey Archive Press, 2010) ve Short: An International Anthology of Five Centuries of Short Short Stories (Kısa: Beş Yüzyıllık Kısa Öykünün Uluslararası Bir Antolojisi), (Persea Books 2014) de dâhil olmak üzere çeşitli antolojilerde yayınlanmıştır.

Üçü İngilizce olmak üzere, Almanca ve Türkçe de dâhil on iki dilde 30'u aşkın çevirilmiş kitabı bulunmaktadır           

Andrej Blatnik, New York’daki PEN World Voices, Toronto Uluslararası Yazar Festivali, Jaipur Edebiyat Festivali ve Barselona'daki Cosmopolis gibi edebi festivallere konuk olarak kabul edilmiştir. 1993'te Iowa, ABD'de Iowa Üniversitesi Uluslararası Yazı Programı’na katılmış ve 1995’te Norfolk, Virginia, ABD'de Eski Dominion Üniversitesi'nde Uluslararası Yazarlar Merkezi'ne konuk olmuştur.

Fulbright da dâhil olmak üzere çeşitli burslar kazanmıştır. Yayınlarının bir listesini ve bazı örnekleri www.andrejblatnik.com adresinden edinebilirsiniz.